İSTANBUL PLAJLARI

İstanbul Plajları 

İSTANBUL PLAJLARI

 İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda eşsiz tarihi yapısıyla farklı zenginliklere sahip önemli bir şehridir. Yazın güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyen insanlar plajlara akın etmektedir. İstanbul plajlar konusunda da farklı seçeneklere sahip bir şehirdir. İstanbul Plajları, ücret, plajın uzunluğu, şezlong ve şemsiye sayısı gibi faktörlerden dolayı çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca tercihe göre karma plajların yanında sadece kadınlara özel kadın plajları da bulunmaktadır. 

İstanbul Plajlarına Genel Bir Bakış 

 Menekşe Plajı: Diğer plajlara nispeten İstanbul içi ulaşımın daha kolay olduğu, Bakırköy ilçesine bağlı bir plajdır. 630 metrelik, 200 şezlonga, 300 şemsiyeye sahip bir plajdır. 

 Florya Güneş Plajı: İstanbul’un en eski plajlarından birisi olmasının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. 800 metre uzunluğundadır ve 1500 adet şezlong ve şemsiyeye sahiptir. Menekşe plajında olduğu gibi İstanbul’un içinde denize girme imkânı sunmaktadır.

 Caddebostan Plajları: Caddebostan sahilinde 950 metre uzunluğunda üç plaj bulunmaktadır. 

 Büyükçekmece’de Mimar Sinan sahili bulunmaktadır. Genellikle kalabalık olmasının yanı sıra Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış güzel bir plajdır.

 Silivri’de bulunan plajlar, İstanbul plajları denilince akla ilk gelen plajlardandır. Silivri’de Altın Orak Sitesi Önü ve Semizkum Basınkent 4 Sitesi Önü olarak iki plaj bulunmaktadır. 

 Riva, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir ve Elmasburnu plajına sahiptir. Elmasburnu plajı diğer plajlardan farklı olarak haftanın dört günü sadece kadınlara özel bir plajdır. Şile’de Uzunkum, Akçakese ve Akkaya olmak üzere üç plaj bulunmaktadır. 

 Sarıyer’de Rumeli Kavağı, Demirciköy Uzunya ve Kilyos plajları bulunmaktadır. Ayrıca Büyükada’da Halik Koyu Eskibağ Mesire Alanı Plajı, Aya Nikola Halk Yörükali Plajı Önü, Nakıbey Plajı, Büyükada Su sporları Kulübü Önü, Büyükada Kayıkhane Blue Beach bulunmaktadır. Heybeliada’da Ada Beach Club Önü bulunmaktadır. Burgazada’da Burgazada Su Sporları Kulübü Önü ve Kınalıada’da, Kınalıada vapur iskelesi sağ taraf önü, Kınalıada su sporları kulübü önü vardır. Bu plajlar farklı denetimlere tabi tutulmuştur ve yüksek standartları onaylanan plajlar olmuşlardır. 

 İstanbul plajları arasından sunduğu hizmetler ile ayrılan bir plaj olarak Sarıyer’de bulunan Burç plajı bulunmaktadır. Kafeye, bara ve restorana sahiptir ve DJ performansları verilmektedir. Rüzgar sörfü, uçurtma uçurma ve plaj voleybolu gibi eğlencelere katılma şansı verilmektedir. 

 Baykuş plajı, İstanbul Sarıyer’de bulunmaktadır. Şezlong kiralanabildiği gibi isteyenlere çadırda kalma hizmeti de verilmektedir. Baykuş plajında, çadırda kalmanın ücreti şezlong kiralama ücretinden daha ucuz olmaktadır. 

 Bazı insanlar belli faktörlerden ötürü sadece kadınların giriş yapabildiği plajları tercih etmektedir. Bu tercih için Tuzla Belediyesi Halk plajı bulunmaktadır. Haftanın üç günü kadınlara ayrılan bir plajdır. Ayrıca kadın plajı olarak hizmet veren Beykoz Riva Elmasburnu, Sarıyer Menekşe plajları da bulunmaktadır.  

İstanbul’da Sarıyer Altınkum Kadın Plajı 

KADINLAR PLAJI

 İstanbul plajları arasında birçok avantajı sayesinde diğer plajlardan ayrılan bir plaj vardır. Sarıyer Altınkum plajı Sarıyer ilçesinin Rumeli Kavağı’nda İskele Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Sarıyer Altınkum Plajı sadece kadınlara ayrılmıştır ve kadınlara hizmet etmektedir. Plaj içerisinde çalışan tüm personeller kadınlardan oluşmaktadır. Kadınların kendini güvende hissetmesi için bütün koşullar düşünülmüş ve plajın planı buna göre oluşturulmuştur. Plajın çevresi branda ile çevrilmiştir. Ayrıca güvenlik görevlileri ve cankurtaran ekibi sürekli tetikte olmakla birlikte bu çalışanlar da kadınlardan oluşmaktadır. Plaj çalışma saatleri sabah 07.00 ve akşam 18.00 olarak belirlenmiştir. Plaj kumlar ile kaplanmıştır ve denizin içi de kumludur. Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı ismini plajın bu kumlu yapısından almıştır. 

Altınkum Kadınlar Plajının Sağladığı Avantajlar

 Altınkum Kadınlar Plajı mavi bayrağa sahiptir. Mavi Bayrak 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın plajlara verdiği bir ödüldür. Yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, ve can güvenliği gibi kriterleri yüksek standartlarda yakalayan plajlara mavi bayrak verilmektedir ve Altınkum Plajı bu standartları yakalamıştır. Altınkum plajının sağladığı en önemli avantaj kadınlara özel olmasıdır. İstanbul’da birçok farklı eşsiz güzellikte plaj vardır fakat genellikle kadın-erkek şeklinde karma hizmet sunmaktadır. Farklı sebeplerden ötürü insanlar kadınlar plajı tercih etmektedir. Altınkum Kadınlar Plajı da bu hizmeti en güzel şekilde sunabilmektedir. Plaja bot, sandal ve evcil hayvan girişi yasaktır. 

 Özel araçları ile gelen insanlar için otopark bulunmaktadır. Eğlenirken güvenlik ihtiyacı göz ardı edilmemiş, gözetleme kulesi, sağlık memuru ve cankurtaran ekibi oluşturulmuştur. Plaj kapasitesi dahilinde yeterli miktarda duş, tuvalet, soyunma kabini, şemsiye, şezlong ve masa, sandalye bulundurmaktadır. Ayrıca Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı, engelli erişimi ve ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişiler için mescit imkânı da sağlamaktadır. Çevrenin kirlenmemesi, temiz havanın bozulmaması gibi faktörlere riayet edildiğinden mangal yapmak yasaklanmıştır. Eğlencenin içinde hiç şüphesiz yeme içmenin önemi büyüktür ve bu durum göz ardı edilmemiştir. Plaj içerisinde kantin bulunmaktadır. Altınkum plajında deniz ve yeşilliğin eşsiz birleşimi, uyumu vardır. Sahil yeşillikler ile çevrelenmiştir. İnsanlara doğal bir manzara izleme avantajı sunmaktadır. Ayrıca Covid-19 salgınından dolayı oluşturulan yeni normal koşullarına uyum sağlayan bir plaj özelliği taşımaktadır. Sosyal mesafeye dikkat edilmektedir. Yeme içme yerlerinde masa sandalye konumlandırılması sosyal mesafeye uygun şekilde yapılmıştır. Aynı şekilde şezlong ve şemsiyeler belli aralıklar ile konulmuştur. Hijyene salgından öncede dikkat edilmektedir fakat Covid-19 koşullarından dolayı üst düzey bir dikkat oluşturulmuştur. Altınkum Kadınlar Plajı şezlongları,tuvaletleri ve soyunma kabinlerini her kullanımdan sonradezenfekte etmektedir.

Makul Fiyat Aralığı 

Sarıyer Altınkum Plajı sunduğu eğlenceli ve eşsiz imkanlarının yanı sıra uygun bir fiyat aralığına sahiptir. Haftanın yedi günü açıktır. Plaj 0-7 yaş arası çocuklara ücretsiz hizmet sunar. Yedi yaşından büyük erkek çocuklarının plaja girmesi yasaktır. Hafta içi ve hafta sonu plaja giriş ücretleri değişiklik göstermektedir. Yetişkinler ve yedi yaşından büyük kız çocukları hafta içi 40 TL ile plaja giriş yapabilmektedir. Hafta sonu ise bu fiyat 50 TL olmaktadır. Bu ücretin içine plajda masa sandalye ücreti de dahildir.

ULAŞIM İMKANLARININ ÇEŞİTLİLİĞİ

 Sarıyer Altınkum Plajına gitmek isteyenlerin tercih edebileceği farklı seçenekler bulunmaktadır. Özel araç ile ulaşma imkanlarının yanında İETT otobüslerini, şehir hatları vapurunu ya da Altınkum Kadınlar Plajı servislerini tercih edebilirler. Toplu taşıma ile ulaşmak için metro vasıtasıyla Hacıosman durağından Sarıyer- Rumeli Kavağı İETT otobüslerine binilmektedir. Daha sonra Rumeli Kavağı otobüs durağından yaklaşık on dakika gibi kısa bir yürüme ile plaja varılmaktadır. Ayrıca Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı servis imkanları da sunmaktadır. Dtr Detur Turizm servis firmaları arasından tercih edilebilir. Gidiş- dönüş servis ücreti olarak yetişkinler ve on yaşından büyük kız çocuklar için 50 TL istenmektedir. 0-6 yaş için servisler ücretsizdir. 6-10 yaş için ise 15 TL istenmektedir. Çocukların yaşının kontrol edilebilmesi için kimlik getirilmesi gerekmektedir. Servisler sabah saat 06.30 ile 07.15 arası plaja gidecekleri belirlenen duraktan almaktadır. Akşam saat 17.00 ile 17.30 arası servisler plajdan dönüş için hareket ediyor. Ayrıca servisler haftanın yedi günü insanların hizmetine açıktır. Servisler için en geç bir gün öncesinden rezervasyon yapılması gerekmektedir. Servisler, Altınkum Kadınlar Plajı için hazır olan yolcularını, yolcularının evlerinin en yakın ana caddesi üzerinden alıp, akşam tekrardan aynı noktaya bırakmaktadır. 

ALTINKUM KADINLAR PLAJI

Leave a Comment