altınkum plajı

Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı

altınkum plajı
Altınkum Plajı

Güneşin yüzünü iyiden iyiye gösterdiği yaz aylarının gelmesiyle deniz kenarında tatil yapma isteği uyanmaktadır. Yaz aylarının hem çok sıcak yaşanması hem de okul ve daha birçok sektörün tatile girmesi ile bir tatil yapma isteği uyanmaktadır. Bu tatil sezonu yaz ayına düştüğü için genel olarak deniz tatili yapma isteği doğmaktadır. Bu deniz tatili için ülkemizde çoğunlukla güney sahilleri tercih edilmektedir. Ancak hem maddi problemler hem de tatil süresi kısıtlı olan kişiler için de kendi yaşadıkları şehirde tatil yapma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Nüfusun yoğun olduğu İstanbul gibi şehirlerde şehir içinde tatil yapacaklar için çeşitli plajlar bulunmaktadır. Bu plajlarda nüfus yoğunluğu sebebiyle büyük kalabalıklar yaşanmaktadır. Plajlardaki bu kalabalık ve yığılmalar birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Bu kalabalıklar başka alternatif plajların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alternatiflerden biri de kadınlar plajı olmuştur. Kadın erkek beraber denize girmekten rahatsız olan veya dini inançları gereği muhafazakâr kadınlar çoğu zamanlar plajlara gitmemiş ve deniz keyfinden mahrum kalmışlardır. Ancak yeni oluşturulan sadece kadınların alındığı plajlar bu sorunu ortadan kaldırmış ve fırsat eşitliği yaratmıştır. Şehir içerisinde rahat bir ulaşımla gidilen bu plajlarda evde tatil yapma imkânı doğmuştur. Sadece kadınların alındığı ve deniz keyfini bütün kadınların sürebileceği plajlardan biri de Sarıyer altınkum kadınlar plajı olmuştur.

sarıyer altınkum plajı
SARIYER ALTINKUM PLAJI

Kadınlar Plajı Avantajları

Ülkemizde hem güney sahillerinde hem de diğer sahillerde kadınlara özel plaj yapımı oldukça rağbet görmektedir. Çok rağbet gören bu plajlar denizin olduğu bütün yerlerde açılmaya başlanmış ve çok fazla tatilci tercihini bu plajlardan yana kullanmaktadır. Bazı kadınlar karışık plajlarda mayo veya bikini giymekten çekinerek denize girme ihtiyacını ertelemek zorunda kalmaktadır. Bu tatilden mahrum kalmak istemeyen bazı muhafazakâr kadınlar ise tesettür mayo çeşitleri ile denize girmektedirler. Ancak bu mayolar tesettüre uygun üretildiği için güneşlenme büyük bir eksik olarak kalmaktadır. Sadece muhafazakâr kadınlar bu durumdan rahatsızlık duymamaktadırlar. Çoğu kadın erkeklerin olduğu yerde mayo veya bikini ile hareket etmekten çekinir ve güneşlendikleri zaman rahatsızlık duyarlar. Bu rahatsızlıkların önüne geçilmek için bayanlar plajı ortaya çıkmıştır. Böylece istenilen mayo ve bikini ile rahat bir şekilde hem denize girilip hem de güven içinde güneşlenip D vitamini almak mümkün hale gelecektir. Erkek kadın karışık olarak girilen yerlerde sadece erkeklerden rahatsızlıklar duyulmamaktadır. Erkek ve kadınların beraber girdiği plajlarda mikrop üreme riski daha yüksek olmaktadır. Vücut yapısı itibarıyla birbirinden farklı olan kadın ve erkekler denize beraber girdiğinde enfeksiyon riski artar. Bu durumda kalan birçok kadın ve çocuk tatil sezonundan sonra çeşitli rahatsızlıklar yaşamakta ve bu enfeksiyonlarla uğraşmaktadır. Bu sebeple kadın plajları önem kazanmakta ve Sarıyer kadınlar plajı da İstanbul’da ki kadınlar için uygun bir ortam olmaktadır.

Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı Hizmetleri

Erkek plajlarına oranla daha temiz olan kadın plajları birçok hizmeti ile öne çıkmaktadır. Öncelikle sadece kadınlar için hizmet vermesi sebebiyle tam bir güven vermektedir. Servis çalışanlarından aşçılara, aşçılardan temizlik görevlilerine ve restoran yönetici ve çalışanlarına kadar bu plajda çalışan herkes kadın olmaktadır. Tüm çalışanların kadın olması sebebiyle plajın içerisindeki bütün noktalarda rahatlıkla hareket edilebilir. Kadınların kendilerini rahat hissedebilmeleri için plajın çevresine çeşitli bariyer ve paravanlar konularak dışarıdaki herkesin görüşünü kapatarak güven sağlanmaktadır. Haftanın yedi günü açık olan Sarıyer altınkum kadınlar plajı en büyük yoğunluğunu hafta sonları yaşamaktadır. Bu sebeple plaj yönetimi imkân dahilinde olan kadınları hafta içi ağırlamanın daha rahat olacağını belirtmektedir. 8 yaşından büyük çocukların alınmadığı kadınlar plajında 10 yaşından büyük kız çocuklarından da ücret alınmaktadır.  Altınkum plajı çeşitli eğlenceler düzenlenerek tatilcilere keyifli saatler yaşatılmaktadır. Bunun yanında büyüleyici deniz manzarası, temiz havayı barındıran yeşil alanlarda keyifli zamanlar geçirmek mümkün olmaktadır. Doğa harikası manzara ve kumsala sahip olan bu plaj misafirlerinin bütün isteklerine cevap verecek nitelikte olmaktadır. Bütün dünya ve ülkemizi de kötü bir şekilde etkileyen Covid-19 salgını birçok kişinin sağlık problemi endişesiyle tatil yapmadığını ortaya çıkarmaktadır. Ancak salgından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından verilen tedbir tavsiyelerine uygun olarak Sarıyer altınkum yönetimi kurallara uyarak yeni masa ve şezlong düzenlemeleri yaparak sağlıklı bir tatil vaat etmektedir. Maske takma kuralları ve sosyal mesafe kurallarının tam olarak uygulandığı altınkum kadınlar plajı korkmadan tatil yapılacak bir alan olmaktadır. Duşlarda ve lavabolarda her türlü hijyen kuralına uyularak salgın tehlikesi en aza indirgenmeye çalışılmıştır. 

Yeşil ve temiz piknik alanları ile piknik yapmak mümkün hale gelmiştir. Sarıyer’in tanınan, sevilen ve çok da tercih edilen bir plajı olmasının yanında güvenlik önlemleri ile de huzurlu bir tatil fırsatı vermektedir. Kadınlardan oluşan güvenlik görevlileri ile sorunların çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. Yüzme bilmeyen veya denizde tehlike geçiren kişiler için cankurtaranlar sürekli olarak görev yapmaktadırlar. Cankurtaranlar ile beraber sağlık görevlileri de görev yaparak herhangi bir sebepten oluşacak can tehlikeleri önlenmeye çalışılmaktadır. İstanbul plajları yoğun nüfus sebebiyle bazen hizmetlerde aksama yaşayabilmektedirler. Ancak Sarıyer plajları bu hizmet aksamalarının yanmadığı bir plaj olma özelliği taşımaktadır. Mescitleri bulunan bu plajda dini gereklilikleri yerine getirmek isteyenler için uygun ve temiz ortamlar oluşturulmuştur. Soyunma kabinleri ve duşları ile de temiz ve güvenli ortamlar barındırmaktadır. Yeme ve içme kafeteryaları da bulunmakta ve tüm çalışanları kadınlardan oluşmaktadır. Arabaları ile gelen misafirler için otopark bulunmakta ve bu otoparklar ücretsiz olarak hizmet vermektedirler. Engelli vatandaşlar için uygun olan Sarıyer altınkum kadınlar plajı kullanılan tekerlekli sandalye veya koltuk değnekleri ile rahat erişim sağlanabilmektedir. Plajda bulunan bir gözetleme kulesi ile tehlikeli alana giden vatandaşlar bayrak uyarısı ile uyarılır ve tehlikeden çıkmaları sağlanır. Gözetleme kulesi sayesinde aktif olarak çalışan cankurtaran ekibi hızlı bir şekilde bot veya sandalla tehlikeli alana yönlendirilir ve tehlike altındaki bireyler bu durumdan kurtarılır. Şemsiye ve şezlongların da bulunduğu plajda herkesin rahat etmesi sağlanarak bir düzen oluşturulmuştur. Plaj alanına girmesi yasak olan evcil hayvanlar için kural bulunmakta ve misafirlerin yanlarında evcil hayvanlarını getirmemeleri rica edilmektedir. Kantini bulunan Sarıyer altınkum plajı masa ve sandalyeleri ile atıştırmalık anlarında misafirlerin yanında olmaktadır. Masa ve sandalyeler girişte verilen ücrete dahil olarak hizmet vermektedir. 

Kadın Plajı Kullanmanın Önemi

Sözü edilen problemler göz önüne alındığında kadınlar plajı birçok kadın için güvenli ve sağlıklı olma özelliği taşımaktadır. Yıllarca erkekler ile beraber denize girmek istemeyen kadınlar için deniz tatili bir hayal olarak kalmaktaydı. Ancak kadınlar plajı uygulamasına geçilmesiyle denize girmek isteyen her kadın için önemli bir kapı açılmış oldu. Kadın enfeksiyonları ile savaşan kadınlar için daha sağlıklı bir ortam olan bu plajlar son dönemlerde kadınları oldukça rahat ettirmektedir. Günümüz koşullarında bütün alanlarda yapılan iyileştirmeler ile beraber plajların da alternatiflerinin ortaya çıkması bütün kadınlar için önemli bir hizmet olmaktadır. Şehir dışına tatile gidemeyecek olan aileler için uygun ücretli ve kolay ulaşıma sahip olması bakımından Sarıyer altınkum kadınlar plajı uygun bir adres olma özelliği taşımaktadır.

SARIYER ALTINKUM KADINLAR PLAJI
ALTINKUM KADINLAR PLAJI

Leave a Comment